У суботу, 7. септембра 2024. године, са благословом Архиепископа крагујевачког и Митрополита шумадијског Господина Јована, у свечаној сали Саборног храма одржано је друго предавање у оквиру петнаестих Великогоспојинских свечаности.
На тему: „Брак и породица – улога мајке у васпитању деце“ говорио је клинички психолог др Влајко Пановић.
У емисији Дуго топло лето, слушали смо делове предавања, а вечерас од 22 сата у емисији Катедра можете послушати цело предавање др Пановића.
У оквиру Госпојинских свечаности ове године историчар др Немања Девућ одржао је веома инспиративно предавање „Голгота Шумадијске епархије 1945. и њен васкрс у савременом добу.“
Историчар и научни сарадник Института за савремену историју, др Немања Девић, говорио је на тему страдања Шумадијске епархије под комунизмом, у периоду након 1945. године, али и о њеном васкрсу у новијој историји. Девић је уз коришћење архивске грађе представио своје истраживање на тему страдања свештенства 1944-1945, а затим и репресије која је погодила цркву и верни народ Шумадијске епархије у годинама које су следиле. По његовим речима, забрана школске славе Светог Саве и забрана литија, као и умањивање утицаја Српске православне цркве, имали су трајне последице које се уочавају и данас. Свештенство Шумадијске епархије (укључујући и владику Валеријана) било је, према сачуваним документима, под надзором безбедносних служби и 1970-их година, а последњи пример свештеника као политичког осуђеника (случај Д. Степковића) забележен је 1984. године. Ипак, под епископима Савом Вуковићем и Јованом Младеновићем, уследио је период велике обнове и нов духовни процват епархије. Ту не треба узимати у обзир само број изграђених и обновљених храмова, који је троцифрен, већ и чињеницу да је црква обновила своје присуство и у војним и у здравственим установама, да је кроз богословију и веронауку утицала на духовни раст и формирање нових генерација, да је кроз издаваштво „Каленић“ остварила утицај на духовно буђење и стварање здраве историјске свести читавог српског народа. „У том смислу, схватамо који је потпун значај речи када говоримо о нашој Богом чуваној Шумадијској епархији“, закључио је Девић.
Протонаменсик Владан Костадиновић, професор у Богословији Свети Јован Златоусти у Крагујевцу одржао је у оквиру Госпојинских свечаности предавање на тему: “Саборни храм у Крагујевцу у историји Српске цркве”. Ово је прилика да чујемо шта је тада речено.