Синоћ у 20 сати, у Сали Прве крагујевачке гимназије, наступом Марије Туршијан и Градског камерног оркестра, отворен је 32. ИНТЕРНАЦИОНАЛНИ ФЕСТИВАЛ УМЕТНИКА ХАРМОНИКЕ, који ће трајати до 24. новембра, а биће обележен свакодневним наступима победника нaјвећих светских такмичења хармоникаша – Светског Купа, Светског Трофеја, такмичења у Клингенталу (Немачка), Кастелфидарду
(Италија) и Арасатеу (Шпанија). То су млади уметници из Португалије, Италије, Украјине, Пољске и Србије – представници оних средина у којима се данас, уз
Русију, Финску и Данску, остварују највиша достигнућа у области педагогије, стваралаштва и интерпретације на хармоници.
Ана Петровић Јелић, у име Града, обратила се синоћ учесницима и публици Фестивала:
Протонамесник Бранислав Матић из храма Светог Саве на Аеродрому, докторанд Правног факултета Универзитета у Крагујевцу, јуче је на Правном факултету одржао предавање „У ТАМНИЦИ БЕЈАХ И ДОЂОСТЕ МИ“ Предавање о улози свештеника у ресоцијализацији осуђеника протонамесника Бранислава Матића, који је и затворски капелан у Крагујевцу, преносимо у целини:
Радио Златоусти солидарисао се са позивом Новосађана да у 11, 52 све стане на 14 минута јер 14 дана траје ћутња у вези са одговорношћу за пад надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, када је живот изгубило 14 људи и троје тешко повређено.
Како бележи радио Слово љубве, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије данас, 12. новембра, учествује на Петом Међуверском дијалогу Србије и Индонезије „Дијалогом до мира: толеранција и култура“, у Палати Србија. На овом скупу који траје до 14. новембра, обе државе имаће размену мишљења о текућим напорима на јачању верског склада и промовисању верске умерености, а разговараће се и о улози верских лидера, лидера заједнице, жена и младих и значају образовања у одговору на глобална питања као што су очување идентитетског културног наслеђа, као и промовисање међуверског и интеркултуралног дијалога.
Поред Свјатјејшег Патријарха српског г. Порфирија, данас су се на отварању скупа сабранима обратили др Владимир Рогановић (директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама), Њ.Е. Сити Нуграх Маулуди (генерални директор за информације и јавну дипломатију Министарства спољних послова Републике Индонезије) и проф. др. Мухамед Али Рамдхани (генерални секретар Министарства вера Републике Индонезије).
Прва данашњег Скупа на тему „Верска толеранција у јавном говору“, обрађује два кључна питања:
Улога владе у унутрашњој и спољној политици у промовисању прихватања и мирног заједничког живота
Живети у верској и културној разноликости – промовисати верску писменост и миран заједнички живот.
Друга сесија Скупа на тему „Значај цркава и верских заједница у очувању културног наслеђа” односи се на
Улогу верских вођа и заједница у очувању културног и верског наслеђа
Како промовисати постојаност идентитета?
На скупу ће, како се наводи на Инстаграм страници Амбасаде Индонезије бити присутно 27 говорника из Србије и Индонезије, различитих верских опредељења, као и представника жена, младих, медија, научника, грађанског друштва и владе. Они ће разменити најбоље праксе у одржавању међуверског склада, како у Индонезији тако и у Србији.
+++
Први билатерални међуверски дијалог Србије и Индонезије одржан 2011. године у Београду, оцењен је као најбољи који је Индонезија икада имала са неком земљом. Добра пракса дијалога је настављена и Други дијалог је одржан 2013. године у Џакарти на челу са блаженопочившим патријархом српским Иринејем, када је први пут у историји Индонезије један православни патријарх посетио ту земљу. Трећи билатерални међуверски дијалог Србије и Индонезије одржан је 2015. године у Србији када је Индонезија дала кључну подршку Републици Србији и током трајања конференције међуверског дијалога у Паризу гласала против уласка такозваног Косова у УНЕСКО. Четврти дијалог 2019. године одржан је у Џогџакарти, а ове године је Република Србија домаћин делегацији Републике Индонезије у Петом билатералном међуверском дијалогу.
У СУБОТУ У 17 САТИ, СВЕТА ТАЈНА ЈЕЛЕОСВЕЋЕЊА У СТАРОЈ ЦРКВИ У КРАГУЈЕВЦУ;
ПОМОЗИМО ДА НЕ БУДЕ ГЛАДНИХ! АПЕЛ Верског добротворног старатељства Епархије шумадијске;
Дана 6. новембра 2024. године, када наша Света Црква прославља спомен на Светог великомученика Арету, Његово Високопреосвештенство Митрополит шумадијски Господин Јован, служио је Свету архијерејску литургију у храму Светог великомученика Лазара Косовског у крагујевачком насељу Белошевац:
Његово Високопреосвештенство Митрополит шумадијски Г. Јован јутрос је служио свету Литургију у храму Светог кнеза Лазара у крагујевачком насељу Белошевац са почетком у 7,30 часова.
Његово Високопреосвештенство Митрополит шумадијски Г. Јован сутра ће служити свету Литургију и Литургијско крштење у храму Свете Петке у селу Петка код Лазаревца са почеткому 9 часова.
Његово Високопреосвештенство Митрополит шумадијски Г. Јован служиће бденије у храму Светог великомученика Димитрија у Сушици поводом храмовне славе са почетком у 17 часова.
У Саборној цркви у Крагујевцу, сутра, 2.11.2024, од 19:30, у оквиру концертног циклуса „Источник“, наступиће Дивна Љубојевић и МЕЛОДИ. Публика ће бити у прилици да чује дела композитора класичне музике из Русије, Белорусије, Грчке и Србије. Концерт организује Музички центар Крагујевац у оквиру „Концертне сезоне 2024.“
Сутра, када Црква прославља и празнује Светог великомученика Артемија иМитровске (затворене) задушнице, Његово Високопреосвештенство Митрополит шумадијски Г. Јован служиће свету Литургију у храму Силаска Светог Духа у Церовцу (Архијерејско намесништво јасеничко) са почетком у 9 сати.
У четвртак 31. октобра 2024. године, када наша Света Црква прославља и празнује Светог апостола и јеванђелисту Луку и Светог Петра Цетињског, Његово Високопреосвештенство Митрополит шумадијски Господин Јован служио је Свету Архијерејску Литургију у храму посвећеном Светом Луки на Старом градском гробљу у Младеновцу.
Вечерас у 18 сати, у музеју „21. октобар“ биће одржана промоција научне монографске публикације у преводу на енглески језик „Име и број“ аутора покојног музејског саветника Спомен -парка Станише Бркића, у издању Музеја Жртава геноцида. „Вече промоције биће прилика да се поново подсетимо резултата истраживања колеге Бркића и његовог немерљивог доприноса проучавању Крагујевачке трагедије и што је посебно значајно, списка жртава до којег је у свом дугогодишњем истраживању дошао. На промоцији ће бити истакнути методологија рада и најзначајнија достигнућа истраживања колеге Бркића, и његова улога у стварању реалне слике о злочину у Крагујевцу.“, поручују организатори. О вечерашњој промоцији и сарадњи са Музејом Жртава геноцида, говоримо са директорком Спомен-парка, Маријана Станковић: