Дани кнеза Михајла, централни догађај у години јубилеја – 200 година од рођења кнеза Михајла Обреновића, у сарадњи са Српском академијом наука и уметности, одржаће се од 13. до 16. септембра, најављено је на конференцији за медије.
Учешће у креирању програма који ће у новом светлу приказати целокупан живот и дело кнеза Михајла Обреновића али и указати на значај његове политичке мисли и резултата политичког деловања, узеле су све установе културе, казао је Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу. Народни музеј Шумадије, ЦЗНТК Абрашевић, Књажевско-српски театар, Историјски архив Шумадије, Музички центар, Дом омладине спајањем различитих уметности и нестандардних догађаја створили су концепт програма који ће обележити јубилеј.
Према значају деловања кнеза Михајла, чини ми се да смо успели да изградимо концепт који одише различитим активностима које спајају различите уметности и нестандарни програми којим ћемо обележити овај јубилеј. Програм је конципиран у две целине, истакао је Бјелетић, прва која подразумева реализацију програмских активности од стране установа културе а који претходе главном догађају – Дани кнеза Михајла уз учешће САНУ. Дошли смо до финалног програма који ће у најбољем светлу приказати личност кнеза Михајла у целини као и његове политичке мисли и политичког деловања имајући у виду да се ради о једном од најважнијих историјских владара Србије у XIX веку. Програмом је предвиђено 14 програмских активности у новим нестандардним формама уметничког стваралаштва и главне манифестације од 13. до 16. септембра.
Према историографским изворима кнез Михајло је рођен у шареном конаку који се налазио на матичној локацији Народног музеја Шумадије и осетили смо се позваним да покренемо иницијативу за обележавање овог јубилеја. Осим код града за обележавање јубилеја, иницијативу смо покренули НБС-у за издавање кованице са ликом кнеза Михајла и ЈП Пошта Србије за издавање поштанске маркице, казао је Милош Јуришић, директор Народног музеја Шумадије.
Програм обележавања јубилеја Народни музеј почиње изложбом радова за визуелни идентитет јубилеја, аутора Дејана Петровића. У сарадњи са фондацијом Краљевска кућа Обреновића у мају ће бити отворена изложба ’’Хералдика династије Обреновића’’ као и промоција књиге за децу ’’Боје наше историје’’. У оквиру Дана кнеза Михајла у Конаку ће гостовати изложба Народног музеја Србије из збирке графике владарски портрети Обреновића под називом ’’Како памтимо владаре’’ и отварање тематске мултимедијалне поставке у сарадњи Народног музеја и Историјског архива Шумадије „Кнез Михаило. Рођен у Крагујевцу“.
Поводом јубилеја Историјски архив Шумадије издаће монографију ’’Кнез Михајло Обреновић’’ у којој ће бити представљен живот кнеза. Преглед докумената, преписки и писама са опсежним коментарима историчара Предрага Илића чиниће други део монографије а трећи ће бити посвећен уметничкој биографији кнеза Михајла, казала је Сања Живковић, директорка Историјског архива Шумадије.
ЦЗНТК Абрашевић од Матице српске је добио нотне записе и композиције у класичној форми који до сада нису снимљени. У студију Центра оркестар ће одсвирати ’’Ноте Михаила кнеза’’ којим ће српске игре 19. века доживети музичко издање а све ће то бити пропраћено игром нашег фолклора на промоцији у Књажевско-српском театру, најавио је Марко Лазовић, директор Центра Абрашевић. Имајући у виду да ће те ноте први пут бити снимљене, оставиће траг од националног значаја, истакао је Лазовић.
У сарадњи са Институтом за књижевност и уметност из Београда, Народна библиотека ’’Вук Караџић’’ организоваће Међународни научни скуп ’’Обреновићи и књижевност’’. До сада је пријављено око 30 учесника, академика, професора књижевности и историје уметности који ће мултидисциплинарним приступом покушати да прикажу ликове Обреновића у српској књижевности, каже Мирко Демић, директор Народне библиотеке у Крагујевцу. На једном месту сва дела ће бити обједињена, у Зборнику са окуглог стола, као трајан запис онога што ћемо ове године радити у част кнеза Михајла: