Skip to main content

НАШИ РАЗГОВОРИ- ИЗДАЊЕ УК КОРАЦИ И НАРОДНОГ МУЗЕЈА ШУМАДИЈЕ „СРЕТЕНIЕ СЕРБIЕ 1835“ ПОВОДОМ 190 ГОДИНА СРЕТЕЊСКОГ УСТАВА

Први устав на тлу Србије, у модерном смислу, добијен је 1219. године. Реч је о Законоправилу (Номоканону) Светог Саве. Услед средњевековне турске окупације и, следствено, гашења наше формалне државности, обнову уставности смо чекали све до 1835. год када је на Сретење донет Устав који је одраз наше тежње за обновом државе, али је уједно приказао и раскош духовности велике српске културе.
Ова значајна публикација, у тврдом повезу, двојезично српско-енглеско издање УК Кораци и Народног музеја Шумадије, из 2025, чији су аутори кустоси Народног музеја Шумадије и Музеја Рудничко-таковског краја Роксанда Алексић, Милош Јуришић и Александар Марушић, и професор Правног факултета у Крагујевцу др Јелена Вучковић, урађена поводом 190 година Сретењског Устава.
Украшена илустрацијама, садржи оригиналне слике свих страница устава из 1835. год, аутентичан тадашњи књажев говор, као и кратак приказ српске епопеје од 1804. до 1835. год.

Дело „СРЕТЕНIЕ СЕРБIЕ 1835“ било је повод да о њему говоримо у дане Васкрса са ауторима, Роксандом Алексић и Милошем Јуришићем, кустосима Народног музеја Шумадије и Бојаном Павловићем, директором УК Кораци:

АРХИЈЕРЕЈСКА БЕСЕДА – Митрополит шумадијски г. Јован: „Историја Цркве је историја дејства благодати Духа Светога“

Цела историја апостола, као и историја Цркве Христове, јесте историја дејства благодати Светога Духа у срцима људи — ради препорода и спасења рода људскога, рекао је између осталог Његово Високопреосвештенство Митрополит шумадијски и Архиепископ крагујевачки г. Јован и наставио:

У Цркви, браћо и сестре, све бива од Оца кроз Сина у Духу Светоме. Све што је Христос учинио ради нашег спасења, Дух Свети уводи у нас, препорађајући човека и водећи га из живота по телу у живот по Духу.

Зато, једино живећи у Цркви Духом Светим, човек може да учествује у Христовом делу спасења, да побеђује своје греховно и смртно, и да просвећује себе Духом Светим. Јер једино Духом Светим човек остварује своје божанско назначење — али унутар Цркве Христове.

ГОСТОПРИМНИЦА – Пет година галерије „Ђура Јакшић“

Галерија „Ђура Јакшић“ отворена је после ангажовања грађана да се урушена кућа у којој је он становао не може срушити да би се ту изградио стамбено-пословни простор, већ да ту треба да буде нека установа културе. То је било пре пет година од када се на овом месту организују разни културни догађаји. Формално Галерија припада Народној библиотеци „Вук Караџић“-
Следи разговор са кустоскњом Галерије историчарком уметности Мајом Станковић.

ПУТЕВОДИТЕЉ- СВЕТИ САВА УТЕМЕЉИВАЧ МОНАШКОГ ЖИВОТА У СРБИЈИ И МОНАШТВО ДАНАС

„Свети Сава истрајава и поред молбе свог оца да иде бос. У свету технологије у којем су сви материјали међу којима се крећемо изолатори, наравно највећи изолатор је его, не долазимо у додир са земљом, већ са вештачким материјалима као и вештачком интелигенцијом која нас одваја од земље и од неба. Бити бос значи бити искрен, бити добро уземљен, испразнити се од позитивног наелектрисања које се нагомилава лажним, неуземљеним и одлепљеним животом. Визија другог света дата је онима који трагају за слободом.“, наводи проф. др Александар Петровић.

О „хармонији високе духовности и народног живота и равнотежи којом су манастири преживели слом државе“ настављамо да говоримо и у другом издању емисије „Путоводитељ“ са сталним саговорницима серијала, проф. др Александром Петровићем, редовним професором Филолошког факултета Универзитета у Београду и г. Лазаром Срећковићем, професором историје. У данашњем издању слушамо и дијалог двојице монаха, оца Арсенија и оца Рафаила, о монаштву данас.

* Емисија је суфинансирана средствима Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама

ХРИШЋАНСКИ МЕРИДИЈАНИ – Црквени дневник за 10.4.2025. године

У данашњем црквеном дневнику слушаћете:

– СПЦ слави Преподобног Илариона Исповедника
– Ученици Богословије Светог Саве служили потребите у Црквено-народној кухињи
– Изашла из штампе књига оца др Оливера Суботића о Николи Тесли на енглеском језику

АРХИЈЕРЕЈСКА БЕСЕДА – МИТРОПОЛИТ ШУМАДИЈСКИ Г. ЈОВАН – Бог нам помаже да се ослободимо самих себе

када је Бог са нама – ако верујемо, ако се молимо, ако се кајемо, ако постимо, ако чинимо добра дела – онда ће нам Бог помоћи да се ослободимо од самих себе. Али не можемо се ослободити сами, на свој начин. Јер слаби смо, грешни смо. Потребна нам је помоћ. А ко нам је потребан? У ствари, нико други до Бог, браћо и сестре. Јер Бог жели да се сви спасем, рекао је, између осталог Високопреподобни Митрополит шумадијски г. Јован на Светој архијерејској литургији у Вранићу. Следи цела беседа.

КАТИХИЗИС – Разлике између расуђивања и осуђивања

Осуђивање и расуђивање, тј. разликовање добра и зла, као важних елемената хришћанског живота била је тема нових Разговора о вери у младеновачком храму Успења Пресвете Богордице. Предавач је и овог пута био јереј Марко Јефтић.