Skip to main content

ДАНАС АКТУЕЛНО- Раднички представио моћан тим за нову сезону

Ватерполо клуб Раднички промовисао је изузетно квалитетан тим и високе амбиције за нову сезону, на свечаном представљању у Књажевско-српском театру, пред бројним пријатељима клуба.
Шумадинци у нову сезону улазе са великим бројем појачања, на челу са петорицом олимпијских шампиона Олимпијских игара у Паризу, предвођени дугогодишњим тренером Урошем Стевановић, који је у постао тек пети селектор који је у последњих 40 година освајао злато на највећој светској, спортској смотри.

Аудио запис овог представљања, јуче, у Књажевско-српском театру, преносимо Вам у целини:

ХРИШЋАНСКИ МЕРИДИЈАНИ 11. 9. 2024.

Ирод Антипа, син старога Ирода, убице младенаца Витлејемских у време рођења Господа Исуса, беше господар Галилеје у време проповеди Јована Крститеља. Беше тај Ирод жењен ћерком некога арабског кнеза Арете. Но Ирод, зли изданак од злога корена, отера своју закониту жену и незаконито узе себи за сожителницу Иродијаду, жену свога брата Филипа, који беше још у животу. Против овог безакоња уста Јован Крститељ и силно изобличи Ирода. Ирод га баци у тамницу. За време једнога пира у свом двору у Севастији Галилејској играше пред гостима Саломија, ћерка Иродијадина и Филипова. И пијани Ирод, занесен том игром, обећа играчици дати што год буде од њега искала, ма то било и половина царства. Наговорена од своје мајке Саломија заиска главу Јована Крститеља. Ирод нареди те Јована посекоше у тамници и донеше главу његову на тањиру.

Ученици Јованови ноћу узеше тело свога учитеља и чесно сахранише, а Иродијада избоде иглом језик Јованов, па главу закопа на неко нечисто место. Шта је даље било с главом Јовановом може се читати под 24. фебруаром. Али убрзо постиже Божја казна ову групу злотвора. Кнез Арета, да опере част своје ћерке, удари с војском на Ирода и потуче га до ноге. Поражени Ирод би осуђен од кесара римског Калигуле на прогонство најпре у Галију а по том у Шпанију. Као изгнанци Ирод и Иродијада живеше у беди и понижењу, док се земља не отвори и не прогута их. А Саломија погибе злом смрћу на реци Сикорису (Сули). Смрт светог Јована догодила се пред Пасху, а празновање 29. августа установљено је због тога што је тога дана освећена црква, коју подигоше на гробу његовом у Севастији цар Константин и царица Јелена. У ту цркву положене су и мошти ученика Јованових: Јелисеја и Авдије.

ДАНАС АКТУЕЛНО – Приступна беседа новог епископа моравичког г. Тихона

Високопреподобни архимандрит Тихон, у току Свете архијерејске Литургије којом је началствовао Његовa Светост Патријарх српски г. Порфирије, хиротонисан је за Епископа моравичког, викара Патријарха српског. Епископ моравички г. Тихон у својој првој архипастирској беседи у спомен-храму Светог Саве у Београду, са многобројним благочестивим народом поделио је свој монашки пут: “ Дана 23. августа, у раним јутарњим сатима, са још неким пријатељима, стигли смо пред зидине манастира Студенице. Ушли смо у Богородичину Цркву за време Литургије, коју је служио отац Јулијан. Током преподнева, он нас је исповедио и тада почињем редовно да идем код њега. Следеће године уочи празника Ваведења пресвете Богородице, ја сам се одлучио да идем у манастир. Због Јулијана сам дошао у Студеницу, Светог Симеона и Саве.“

ХРИШЋАНСКИ МЕРИДИЈАНИ 5. 9. 2024.

Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија, Архиепископија београдско-карловачка позива све заинтересоване на аудицију за Школу појања која ће се одржати 14. септембра 2024. године у 12.00 часова у цркви Светог Симеона Мироточивог на Новом Београду. Програм Школе појања обухвата византијско и народно појање. Ово је изванредна прилика за све који желе да усаврше своје певачке способности и упознају се са богатом традицијом српског и византијског појања. ДОЂИТЕ И УПИШИТЕ СЕ!

У древном српском Призрену је последњег дана августа и првог дана септембра месеца ове, 2024. године, одржан 9. Фестивал средњовековне и ренесансе музике „Медимус“, који, одолевајући свим искушењима, организују Друштво пријатеља манастира св. Архангели код Призрена, Дом културе Грачаница и Фондација „Свети Архангели“. Ове године је фестивал отворио чувени српски вокално-инструментални ансамбл „Ренесанс“, а публика је имала прилику да се упозна и са музицирањем гостију из Мађарске, Швајцарске и Италије…

Остале вести из СПЦа послушајте у данашњем издању емисије Хришћански меридијани:

ДАНАС АКТУЕЛНО- БИСЕРА ВАЛЕТАНЛИЋ, ВАСИЛ ХАЏИМАНОВ БЕНД, SHE’ KOYOKH BEND и џез квартет FRIEDRICH сутра у Крагујевцу, на 25. издању Интернационалног ЏЕЗ ФЕСТА

Четврт века Џез фестивала у Крагујевцу обележава се током целе 2024.године.
Интернационални JazzFest Крагујевац као интернационални музички фестивал са новим концептом,5.септембра у простору Заставине баште, представља изузетну музичку селекцију – наступају jazz дива Бисера Велетанлић у пратњи Васил Хаџиманов бенда, по први пут у Крагујевцу клазмер сензација из Лондона She’Koyokh и jazz квартет Friedrich из Аустрије.

XXV Интернационални џез фестивал у Крагујевцу организује „Арт Кварт“ уз подршку Министарства културе и информисања, Града Крагујевца, Биг Fashion центра и Аустријског културног форума Београд.

ДАНАС АКТУЕЛНО- Изложба „ПОРТРЕТИ С ИНТЕРВЈУА – ОД ЛИЦА ДО ЛИЦА“ Анђелка Васиљевића од вечерас у крагујевачкој Народној библиотеци Вук Караџић

Изложба „ПОРТРЕТИ С ИНТЕРВЈУА – ОД ЛИЦА ДО ЛИЦА“ Анђелка Васиљевића вечерас у 19 сати биће отворена у крагујевачкој Народне библиотеке Вук Караџић. О програму и позивима упућеним ђацима Народне библиотеке Вук Караџић данас говоримо са Милошем Милојевићем, организатором програма:

ХРИШЋАНСКИ МЕРИДИЈАНИ 2. 9. 2024.

Братство младеновачког храма Успења Пресвете Богородице, са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита шумадијског Г. Јована, већ девету годину организује ходочашће на Острог. Ове године поред поклоњења Светињама Црне Горе, верници су обишли и најзначанија места крсно-васкрсне Херцеговине. Младеновачки ходочасници били су предвођени протојерејем-ставрофором Слободаном Кеџићем и јерејем Ненадом Марковићем.

У суботу 31. августа 2024. године, у Свечаној сали Саборног храма у Крагујевцу, у оквиру Великогоспојинских свечаности, с благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита шумадијског Господина Јована, одржано је предавање, на којем су узели учешће, проф. др Немања Девић, историчар, из Института за савремену историју, на тему: „Голгота Шумадијске епархије 1945. И њен васкрс у савременом добу“, и протонаменсик Владан Костадиновић, професор у Богословији Свети Јован Златоусти у Крагујевцу, на тему: „Саборни храм у Крагујевцу у историји Српске цркве“.

Верско добротворно старатељство Епархије шумадијске наставило је поделу школског прибора деци, овога пута и у Левачком крају. Тако је укупно у два намесништва подељено 70 напуњених ранчева као дар фирме “Extra Tropic Trade” и њених власника Гордане и Рашка Грчић. Акцији се прикључила Асоцијација ЕПА из Беча са господином Оливером Качаревићем.